Politehnica Timișoara speră ca și etapa a 13-a a Ligii a II-a să-i fie cu noroc și să lege în premieră în acest sezon trei victorii consecutive în campionat. Alb-violeții și-au propus să învingă în confruntarea de mâine, de la Motru, cu Pandurii Târgu Jiu, formație ce nu a obținut niciun succes în această localitate, în care și-a disputat meciurile de pe teren propriu pe parcursul acestui sezon. În schimb, „Băieții în Ghete” au amintiri cât se poate de plăcute de pe arena „Minerul”, acolo unde au obținut cea mai clară victorie în deplasare de la părăsirea fotbalului județean.

Politehnica va reveni la Motru după exact 595 de zile. La 5 martie 2016, alb-violeții învingeau cu 4-0 acum defuncta formație locală Minerul, în prima etapă a returului Ligii a III-a, ediția 2015/2016. Șase jucători ce au evoluat în partida amintită se regăsesc și astăzi în lotul pregătit de Bogdan Andone. E vorba despre Dănuț Bilia, Mădălin Stancu, Marco Giuricici, Răzvan Ghinescu (titulari la acel meci), Cătălin Bădăuță și Carol Taub (intrați pe parcurs). Dou dintre cei amintiți au reușit să și marcheze la precedenta vizită la Motru: Mădălin Stancu (min. 38) și Cătălin Bădăuță (min. 73), pe lista marcatorilor mai înscriindu-se fundașii Miodrag Todorov (min.10) și Cristian Gălan (min. 56).

Iată formula utilizată în această partidă de antrenorul de atunci al Politehnicii, Sorin Brîndescu: Burtic – Contescu, Bilia, Gălan (cpt.), Todorov – Stancu – Vucea, Giuricici. Marin, Ghinescu – Tulcan. Au mai intrat Bădăuță, Taub, Birău și Sulea.

Întâlniri cu „satelitul” și prima echipă a Pandurilor

Pandurii e un nume cu care actuala Politehnica Timișoara s-a obișnuit din sezoanele precedente. În stagiunea petrecută de alb-violeți în Liga a III-a, în seria a 4-a evolua „satelitul” pe atunci prim-divizionarei Pandurii Târgu Jiu, în fața căreia „Băieții în Ghete” au obținut două victorii muncite. La 11 octombrie 2015, timișorenii s-au impus pe „Știința” cu 2-1, după ce oaspeții au condus la pauză, prin golul lui Negrescu din minutul 16, iar amfitrionii au întors rezultatul imediat după pauză, prin punctele semnate de Ghinescu (min. 47) și Vucea (min. 64). În returul disputat la 15 aprilie 2016 la Rovinari, tot timișorenii s-au impus, grație golului înscris de Cătălin Bădăuță în prima repriză.

Politehnica s-a duelat și cu prima formație a Pandurilor. La 25 octombrie 2016, pe stadionul „Dan Păltinișanu”, elevii lui Sorin Brîndescu cedau cu 3-0 în fața prim-divizionarei din Gorj, în 16-imile Cupei României. Punctele vizitatorilor au fost înscrise de Valentin Alexandru (min. 48-pen.), Obodo (min. 48-pen.) și Bunoza (min. 90).

Vechea „Poli”, victorioasă de trei ori pe terenul Pandurilor

Deși clubul gorjean s-a înființat în 1962, istoria duelurilor dintre Pandurii și Politehnica Timișoara e relativ recentă. În epoca socialistă, cele două grupări nu s-au regăsit niciodată în aceeași serie a Diviziei B, eșalon în care oltenii au ajuns în premieră în sezonul 1977/1978. Primele dueluri directe s-au consemnat astfel abia în ediția 2000/2001 a ligii secunde. Vechea „Poli” a disputat opt meciuri de campionat pe terenul alb-albaștrilor, dintre care șase pe prima scenă. Să recapitulăm rezultatele și marcatorii acestor întâlniri:

13 iunie 2001 Pandurii – Poli 2-0
(Huza 59, 68)
20 octombrie 2001 Pandurii – Poli 2-0
(Rotaru 68, R. Voinea 72)
3 iunie 2006 Pandurii – Poli 3-2
(A. Popescu 9, Bogoi 30, Scutaru 63-ag. – Bălace 57, 69)
21 octombrie 2006 Pandurii – Poli 1-0
(Vintilescu 60)
24 februarie 2008 Pandurii – Poli 1-3
(Al. Pițurcă 67 – Bucur 24, Abiodun 50, Borbely 65)
8 martie 2009 Pandurii – Poli 0-1
(Cardoso 70-ag.)
17 mai 2010 Pandurii – Poli 0-0
26 septembrie 2010 Pandurii – Poli 0-1
(Axente 41)

***

Partida Pandurii Târgu Jiu – Politehnica Timișoara, din etapa a 13-a a Ligii a II-a, va avea loc mâine, de la ora 11:00, pe stadionul „Minerul” din Motru, și nu va fi televizată.