Duminică, de la ora 15:30, stadionul „Dan Păltinișanu” va fi gazda celui mai așteptat meci al toamnei din Liga a II-a. Pentru a zecea oară, derby-ul dintre Politehnica și UTA se va desfășura în octombrie, lună în care au căzut cel mai frecvent întâlnirile dintre cele două rivale la Timișoara. În luna lui „Brumărel” s-au disputat câteva dintre cele mai memorabile derby-uri, de la victoria cea mai clară a „studenților”, 4-0 în 1954, până la cea mai dramatică ediție a acestui duel, vestitul 3-4, din 2002.

Un sfert dintre duelurile Politehnica – UTA s-au disputat în luna octombrie. Cele două rivale s-au întâlnit de nouă ori până în prezent în această lună, o frecvență comparabilă având doar luna aprilie, cu opt derby-uri. În cele ce urmează, ne vom aminti despre duelurile programate în luna lui „Brumărel”, primul fiind consemnat în 1950, iar ultimul în 2002.

29 octombrie 1950
Știința Timișoara – Flamura Roșie Arad 2-1 (2-0)
Au marcat: Morja 25, Pall 44 (autogol) – Reinhardt 75
Știința: Curcan – Corbuș, Brânzei, Marcu – Mioc, Mazăre – Glisici, Nicșa, Morja, Dee, Boroș
Flamura Roșie: Catranici – Vass, Pall, Farmati – Reinhardt (Carpineț), Băcuț II – Capaș (Boitoș), Manea, Ristin, Petschovski, Dumitrescu III

• Partida de la finalul lui octombrie 1950 a consemnat primul succes al timișorenilor în ceea ce mai târziu avea să se transforme într-unul dintre cele mai intense derby-uri ale fotbalului românesc.
  • Meciul s-a disputat pe stadionul „23 August” (denumirea arenei „Știința” din perioada socialistă), pe un teren desfundat, după ploile abundente căzute în acele zile. 10.000 de spectatori au aplaudat victoria „studenților” în fața formației care, peste câteva etape, avea să sărbătorească al treilea titlu din palmares.
  • În minutul 25 s-a marcat primul gol al Științei în confruntările cu textiliștii arădeni la Timișoara: Nicșa a șutat de la 25 de metri, portarul Catranici a scăpat balonul, iar Morja, pe fază, a reluat în plasă.
  • O prestație foarte bună a timișorenilor, care își puteau majora avantajul în minutul 90, când Nicșa a izbit transversala porții arădene.

27 octombrie 1954
Știința Timișoara – Flamura Roșie Arad 4-0
Au marcat: Ciosescu 8, 15, 80, Cojereanu 71-pen.
Știința: Curcan – Zbârcea, Brânzei, Retezan – Cojereanu, Marcu – Lazăr, Ciurugă (69, Boroș), Ciosescu, Cădariu, Dinulescu
Flamura Roșie: Fuleiter – Lupaș, Capaș, Szucs – Manole, Mercea – Birău (33, Don), Popa, Vaczi, Serfozo, Dumitrescu

• Întâlnirea din octombrie 1954 a consemnat cea mai clară victorie timișoreană din istoria derby-urilor cu UTA și, totodată, cea mai mare diferență înregistrată vreodată între cele două echipe, în confruntările de pe Bega.
  • Legendarul Ioan Ciosescu a reușit o „triplă” în poarta arădenilor, primele două goluri venind chiar în primul sfert de oră! A completat lista marcatorilor Petre Cojereanu, cel care, peste patru ani, avea să ridice Cupa României, în calitate de căpitan al Științei.
  • În ciuda înfrângerii usturătoare, Flamura Roșie Arad avea să devină campioană în acel sezon, trecându-și în cont ceea ce avea să fie antepenultimul titlu din istoria clubului. În schimb, Știința Timișoara, pregătită în acel sezon de Eugen Mladin, încheie sezonul pe locul 6.

13 octombrie 1960
Știința Timișoara – UTA 2-3 (1-2)
Au marcat: Gârleanu 18, Manolache 56 – Petschovski 2, Metskas 22, Tăucean 53
Știința: Curcan – Codreanu, Turcan, Neacșu – Cojereanu, Tănase – Gârleanu, Igna, Manolache, R. Lazăr, Mițaru
UTA: Faur – Szucs, Seres, Neamțu – Capaș, Petschovski – Pârcălab, Metskas, Tăuceanu, Floruț, Macavei

• O deziluzie pentru suporterii timișoreni, asta deși din tabăra arădeană au lipsit piese importante, precum Coman, Băcuț II, Czako, Pop sau Țîrlea. E drept, nici timișorenii nu s-au putut baza pe unul dintre fotbaliștii mari ai echipei, Iosif Lereter.
  • Arădenii au luat o opțiune serioasă la victorie din prima jumătate a primului mitan! Legendarul Petschovski (39 de ani la ora meciului!) și grecu Christos Metskas l-au învins pe longevivul goalkeeper al Științei, Petrișor Curcan, cu șuturi de la distanță.
  • A fost a treia întâlnire consecutivă disputată la Timișoara în care arădenii au smuls puncte, după 2-2 în aprilie 1958 și 1-2 în martie 1959.

10 octombrie 1976
Poli Timișoara – UTA 2-1 (1-0)
Au marcat: Dembroschi 11-pen. , Roșca 89 – Nedelcu 63
Poli: Catona – Vișan, Păltinișanu, Mehedințu, Maier – Roșca, Dembroschi, Șerbănoiu (64, Lața) – Floareș, Istrățescu (64, Cotec), Covalcic
UTA: Iorgulescu – Bîtea, Kukla, Schepp, Sima – Badea, Domide, Brosovszky – Cura, Nedelcu, Tisza

• Anii 70 au programat noi derby-uri pasionante între cele două cluburi reprezentative ale vestului, devenite între timp rivale (în urma celebrului episod din mai, 1964!). Politehnica era o echipă în ascensiune, formația studențească traversând poate cea mai bună perioadă din istoria clubului, în vreme ce „steaua” UTA-ei era în declin, iar prima retrogradare din istorie începea să se întrevadă.
  • Meciul din octombrie 1976 va rămâne în memoria poliștilor prin voleul senzațional al lui Octavian Roșca (după o centrare a lui Covalcic, direct în vinclul porții lui Iorgulescu!), care a adus „studenților” victoria în penultimul minut de joc. 30.000 de spectatori au aplaudat victoria alb-violeților, din tribunele stadionului „1 Mai”.

12 octombrie 1977
Poli Timișoara – UTA 1-1 (0-1)
Au marcat: Lața 54-pen. – Brosovszky 20
Poli: Bathori – Floareș, Păltinișanu, Mehedințu, Vișan – Volaru (73, Șerbănoiu), Lața, Dembroschi – Anghel, Cotec, Petrescu (46, Nucă)
UTA: Iorgulescu – Bîtea, Gall, Kukla, Giurgiu – Leac, Schepp, Brosovszky – Cura (69, Hirmler), Nedelcu (71, Dedea), Tisza

• Un punct pe care UTA l-a obținut în inferioritate numerică, Bîtea fiind eliminat în minutul 60. Fundașul dreapta al arădenilor fusese, de altfel, la baza golului prin care alb-roșii au deschis scorul. În minutul 20, l-a deposedat pe Petrescu în zona centrală a terenului, a întreprins o cursă solitară spre careul polist, a centrat în careu, Nedelcu a „așezat” cu capul, iar Brosovszky a marcat cu un șut fără preluare.
  • O partidă ce s-a disputat cu tribunele ticsite. Conform ziarului „Sportul”, la meci au asistat nu mai puțin de 37.000 de spectatori!

14 octombrie 1981
Poli – UTA 0-0
Poli: Moise – Șunda (79, Bocănici), Păltinișanu, Șerbănoiu, Vișan – Dumitru, Manea, Vlătănescu – Nadu, Anghel, Palea (69, T. Nicolae)
UTA: Duckadam – Țirban, Kukla, Bodl, Giurgiu – Mușat (67, Iova), Tisza, Coraș – Cura, Csordaș (67, Marcu), Urs

• „Sens unic, dar cu multe stopuri”, titra ziarul „Sportul”, după derby-ul din octombrie 1981. Dominarea alb-violeților a fost totală, fapt confirmat și de statistică: 19-9 a fost raportul șuturilor spre poartă, iar 17-2, cel al cornerelor!
  • Un meci mare făcut de tânărul din poarta UTA-ei, Helmuth Duckadam, pe atunci în vârstă de 22 de ani. Cel care peste cinci ani avea să-și primească supranumele de „erou” la Sevilla a avut câteva intervenții uluitoare, la reluările lui Liță Dumitru (min. 5 și 46), Petre Vlătănescu (min. 47) sau Dan Păltinișanu (min. 63 – lovitură de cap de la 4 metri!).

18 octombrie 2000
Poli – UTA 0-1 (0-0)
A marcat: Todea 52
Poli: Stanciu – Diță, Chița, Stupar, Brou (69, Micu), C. Bota (62, Stoican) – C. Almășan (46, Feraru), Fl. Stoica, Naidin – Bratu, Bilașco
UTA: Huțan – Mogoșanu, Porumboiu, Găman, Zaha, Panin – Drida (81, Fabian), Todea, Mărginean, Buhuș (70, Turcan) – A. Popescu (50, Mariș)

• Deși s-a disputat într-o zi de miercuri, partida a stârnit un interes nemaivăzut în ultimii ani, atât pe Bega, cât și pe Mureș. Pe stadionul „Dan Păltinișanu” s-au aflat 12.000 de spectatori, dintre care 2.000 de arădeni, masați la Peluza Nord. Clubul alb-violet a vândut 9.000 de bilete, înregistrând cele mai mari încasări de la acel celebru Poli – Dinamo 3-0, din martie 1997!
  • Orgoliile au fost ridicate, chiar peste standardele acestui derby. Pe lângă vechea rivalitate dintre cele două tifoserii (reactivată de câțiva ani, după un „pact de neagresiune” încercat la mijlocul anilor 90), am mai contabiliza ambiția antrenorului lui Poli, Lorenzo Rubinacci, de a-și învinge fosta echipă. În aceeași situație s-au aflat și doi dintre titularii alb-violeților, Dan Stupar (căpitan al lui Poli la acest derby!) și Cătălin Almășan, sosiți la Timișoara chiar de la rivala de pe Mureș.
  • Balanța a fost înclinată în favoarea vizitatorilor de Cristian Todea, cel care astăzi ocupă funcția de antrenor principal al UTA-ei.

13 octombrie 2001
Poli – UTA 1-2 (0-2)
Au marcat: O. Benga 86 – V. Miculescu 38, 43
Poli: Rahoveanu – Papa, Țarălungă, Stupar, Ștreangă, Benga – A. Kovacs (62, Szekely), C. Almășan, Stoican – Spătaru (79, Noje), Pecarov (57, Isac)
UTA: Mârne – Panin, Zaha, Botiș, Panaitescu – Buhuș (51, Mărginean), Monye, C. Luca, Ciubăncan (75, Fritea) – Kent, Miculescu

• 6.000 de spectatori – un record pentru sezonul 2001/2002 pe stadionul „Dan Păltinișanu” – au asistat la un derby mai dezechilibrat ca niciodată. Deși încă mai dispunea de câțiva „supraviețuitori” ai anilor petrecuți pe prima scenă (Sanyi Kovacs și Ilie Stoican), Poli era într-un regres vizibil, după ce fusese lăsată de izbeliște de finanțatorul Claudio Zambon. La ora acestui meci, antrenorul lui Poli era arădeanul Dan Stupar, cel care a și fost integralist în centrul defensivei.
  • Meciul a fost decis de „sclipirile” unui timișorean, aflat însă în tabăra UTA-ei! Vali Miculescu a reușit o „dublă” în minutele 38 și 43, închizând practic derby-ul încă din prima repriză. Golul tardiv al lui Tavi Benga, din minutul 86, a reaprins preț de câteva minute speranțele suflării poliste, însă Stoican & co. n-au mai găsit drumul spre egalare.
  • La finalul acelui sezon, UTA a obținut ultima ei promovare pe teren în Divizia A, în vreme ce Poli a încheiat sezonul pe ultimul loc, cu -8 (minus opt) puncte…

5 octombrie 2002
Poli – UTA 3-4 (2-0)
Au marcat: Oprea 1, 68, Stancu 39 – Constantinovici 51 (autogol), Njock 62, Manta 77, Chitescu 90+2
Poli: A. Bogdan – Voicu, Constantinovici, Șoltuz – A. Dumitru, Buia, M. Nicolae, Stancu (85, Zanc), M. Dobre – C. Prodan (58, Balauru), Oprea (73, Belciug)
UTA: D. Bogdan – Panin, Baldovin, Botiș, Panaitescu – M. Popescu (69, Vintilă), Mărginean, R. Nagy, Piț (46, Ianu; 86, Chitescu) – Manta, Njock

• O partidă care, invariabil, revine în actualitate cu ocazia fiecărei întâlniri dintre Poli și UTA. Chiar dacă, la final, rezultatul a fost nefavorabil timișorenilor, e clar că la 5 octombrie 2002 am avut parte de un episod-reper al derby-ului vestic.
  • În primul rând, prin prisma asistenței. 40.000 de spectatori s-au înghesuit pe stadionul „Dan Păltinișanu” (la acea vreme, fără scaune montate), Peluza Nord fiind populată de 3.000 de arădeni. Un record absolut înregistrat pe Marele Oval la un meci de campionat după Revoluție și care, din păcate, e greu de crezut că va fi egalat în viitorul apropiat.
  • În al doilea rând, desfășurarea scorului nu a fost niciodată atât de dramatică la vreuna dintre întâlnirile desfășurate la Timișoara. Poli a avut 2-0 la pauză, dar s-a prăbușit în repriza a doua, tonul fiind dat de autogolul stupefiant al căpitanului polist, Florin Constantinovici, din minutul 51.
  • Arădenii au jubilat la final, după golul unui timișorean. Leontin Chitescua adus victoria UTA-ei în minutul 90+2, după un contraatac purtat de masivul Jeremy Njock, care a depășit cu mare ușurință inerta defensivă alb-violetă.
  • În 2002, eram încă departe de gradul de popularizare pe care îl are astăzi Liga I, astfel că un asemenea derby a rămas netelevizat! În acea etapă, telespectatorii din România au putut vedea trei partide, a căror spectaculozitate vă lăsăm să o judecați singuri: Steaua – Ceahlăul (TVR 1), Universitatea Craiova – FC Național (TVR 1) și Astra Ploiești – Rapid București (Pro TV). Din fericire, au rămas peste timp imaginile filmate de operatorul Călin Păltinean, pe care vă invităm să le revedeți în cele ce urmează: