Politehnica Timișoara se întoarce cu un punct din Capitală, după 1-1, astăzi, pe terenul fostei prim-divizionare Daco-Getica. Bucureștenii au deschis rapid scorul și au avut mai mult inițiativa până la pauză, însă rolurile s-au inversat în partea secundă, când schimbările ofensive operate de Cosmin Petruescu au dat o altă dinamică jocului Politehnicii.

Prima modificare a tabelei din Colentina s-a produs la chiar prima fază de poartă a întâlnirii. În minutul 4, după o combinație între Stănescu și Dima, balonul a ajuns la Eugen Nica, iar vârful sosit de la Balotești l-a învins pe Murariu. Alb-violeții au încercat să răspundă rapid, iar în minutul 10 Plămadă a trimis cu capul, peste poarta lui Gavrilaș, după o centrare din lovitură liberă venită de la Ignea. Același Plămadă a reluat cu capul și în minutul 21, de această dată pe poartă, însă goalkeeperul formației bucureștene a reușit să rețină.

Fosta Juventus a fost periculoasă pe contraatac în prima repriză, iar în minutul 23 s-a consemnat și cea mai clară situație de gol, atunci când marcatorul din startul partidei, Nica, a încercat să-l lobeze pe Murariu, dar portarul timișorenilor a respins peste transversală. Trei minute mai târziu, Bustea a înaintat aproximativ 25 de metri cu mingea la picior, a pătruns în careu și s-a prăbușit de lângă Nicolescu, însă nu l-a impresionat pe centralul partidei, care a lăsat jocul să continue.

Timișorenii au fost mult mai prezenți în joc în repriza secundă, grație modificărilor operate de Cosmin Petruescu la pauză, atunci când i-a lăsat la cabine pe Schieb și Vidrăsan și a introdus doi jucători eminamente ofensivi, Velici și Bănică. Iar golul a venit în minutul 51, ce-i drept, din penalti. Velici a fost faultat în suprafața de pedeapsă de căpitanul bucureștenilor, Călințaru, iar Bogdan Bozian l-a executat fără emoții pe Gavrilaș de la punctul cu var.

Ex-polistul Teut și Bustea au mai avut oportunități la poarta lui Murariu, însă până la final jocul a fost controlat de alb-violeți. Aceștia au și marcat în minutul 69, prin Bedea, reușită anulată însă corect pentru o poziție de ofsaid. În minutul 78, Bozian a șutat periculos din lateral stânga, dar balonul a trecut puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung al porții lui Gavrilaș. Și, chiar înaintea fluierului final, Bozian a trecut în rol de servant, trimițând o centrare excelentă pentru Velici, care însă nu a trimis suficient de plasat cu capul pentru a-i da emoții lui Gavrilaș.

S-a încheiat 1-1 în Colentina, iar Politehnica se întoarce cu un punct, la finalul unui meci pe care l-a controlat în a doua sa jumătate, însă nu a găsit drumul spre gol din acțiune.

Daco-Getica București (antrenor Marius Baciu): Gavrilaș – Cotigă, Motroc, Georgescu, Carabela (61, Cîrjan) – Călințaru (cpt.), R. Stănescu, Dima, Teut (68, Neacșu) – Bustea, E. Nica (78, Bucur)
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Scutaru (cpt.), Nicolescu, Cherecheș – Vidrăsan (46, Bănică), Ignea – Bedea, Bozian, Schieb (46, Velici) – Plămadă