Pe moderna bază sportivă din Sântămăria-Orlea, Politehnica Timișoara a trecut clar de Sportul Petrești, vicecampioana Ligii a IV-a Alba. Bănățenii s-au impus cu 4-0, după un joc controlat în totalitate și în care trei dintre nou veniți – Bozian, Velici și Cherecheș – s-au remarcat în mod deosebit.

Politehnica a deschis scorul la prima acțiune periculoasă de atac a partidei. În minutul 21, Bogdan Bozian a marcat, din opt metri, după ce Borșoi a încercat să degajeze din fața porții, însă a lovit greșit balonul. Același Bozian putea dubla avantajul polist, în minutul 35, atunci când a șutat de la 30 de metri, pe centrul porții, iar goalkeeperul ardelenilor, Dobre, a boxat balonul. „N-am văzut-o, bat-o vina”, s-a justificat acesta în fața colegilor săi din apărare. Ultima ocazie notabilă a primului mitan a aparținut tot Politehnicii, în minutul 40, atunci când Ghinescu a recuperat un balon la 20 de metri de poartă, l-a lansat pe Bănică, însă șutul acestuia, din lateral stânga, a trecut departe de colțul lung.

Timișorenii s-au descătușat în repriza secundă, iar în minutul 50 s-a făcut 2-0, Gelu Velici transformând un penalti obținut de Plămadă. „Sus, în dreapta portarului”, a „chibițat” din tribună Bozian, cel care i-a fost coleg și în sezonul trecut, la Lugoj, ghicind perfect execuția numărului 11 polist. Zece minute mai târziu, Velici a fost aproape de „dublă”, însă reluarea sa din centrul careului, după pasa primită de pe dreapta de Miholca, a fost blocată de nou-intratul dintre buturile adverse, Lepădat.

3-0 s-a făcut în minutul 73, atunci când agilul Alexandru Cherecheș s-a infiltrat în careu și l-a învins pe Lepădat cu un șut pe jos, la colțul lung, din lateral stânga. Velici a mai lovit o dată, în minutul 83, atunci când Cherecheș a trecut în rol de servant, centrând impecabil de pe stânga, pentru vârful polist, care a înscris cu o lovitură de cap de la zece metri, în vinclul porții ardelene.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Szasz, Nicolescu, Scutaru, Cojocaru – Ignea, Vidrăsan – Schieb, Bozian, Ghinescu – Bănică. În partea secundă au mai intrat Borbei – Bilia, Mera, Coadă,Cherecheș, Bedea, Gașpar, Bîte, Plămadă, Miholca, Velici. Au lipsit, din pricini medicale, Lazea și Poparadu, primul pregătindu-se separat, sub supravegherea preparatorului fizic Remus Datcu.

Sportul Petrești (antrenor Ioan-Doru Oancea): Dobre – Bălaș, Borșoi, Gavriluță, Samoilă – Javla, Ludwig, Lăcătuș, Buligă – Parart, Coltor. Au mai intrat Lepădat – Szevien, Mărginean, Oltean, C. Popa.

Următorul test pentru alb-violeți va avea loc sâmbătă, de la ora 18:00, tot la Sântămăria-Orlea, cu formația de Liga a III-a CNS Cetate Deva.