Politehnica Timișoara a remizat, scor 1-1, cu Pandurii pTârgu Jiu, în jocul care a marcat reîntoarcerea alb-violeților pe „Știința” după mai bine de o jumătate de an. Gorjenii au deschis scorul după primul sfert de oră, dar timișorenii au restabilit rapid egalitatea, nereușind apoi să găsească drumul spre victorie, deși au jucat mai bine de o jumătate de oră în superioritate numerică.

Perioada de tatonare dintre cele două echipe s-a frânt rapid, în minutul 8, atunci când Vidrăsan și Brînzan s-au ciocnit cap în cap, căpitanul gorjenilor necesitând îngrijiri medicale. Jocul a fost întrerupt preț de șase minute, timp în care pe gazon a intrat și ambulanța, care după îndelungi așteptări avea să îl ducă finalmente pe fundașul oltean la spital.

Imediat după reluarea jocului, Pandurii a deschis scorul, în minutul 15, prin Pîrvulescu, care a fructificat o pasă venită din centru, de la Nsiah, care a inițiat un contraatac care a prins pe picior greșit defensiva polistă. Seria ocaziilor la poarta lui Dalin Munteanu a continuat, iar în minutul 18, mingea trimisă de Tudoran din lovitură liberă a ocolit vinclul. Apoi, în minutul 21, Nsiah a șutat de la 18 metri, din poziție centrală, însă Munteanu a reținut fără probleme.

Pe acest fond, a venit golul egalizator, consemnat în minutul 24, atunci când Plămadă a fost blocat în careu de Konate și Ciobanu, balonul a ricoșat apoi la Ignea, care a înscris, din șase metri. Gorjenii ar fi putut reveni la conducere în finalul primului mitan, Nsiah fiind din nou protagonist. În minutul 38, atacantul francez a trimis puțin pe lângă poartă, cu capul, din centrarea lui Vodă, pentru ca în minutul 40, pe un contraatac, să trimită balonul în fața porții goale, însă apariția lui Vidrăsan a fost salvatoare.

Mitanul secund a aparținut în totalitate Politehnicii. Alb-violeții au avut o primă ocazie în minutul 55, atunci când Marvin Schieb a purtat un contraatac pe partea dreaptă și a încercat să-i așeze mingea în fața porții lui Bedea, dar pasa a fost prea puternică. Apoi, în minutul 58, oaspeții au rămas în zece, stoperul Konate pierzându-și cumpătul după ce arbitrul a fluierat un fault comis de acesta asupra lui Schieb.

Politehnica a rămas echipa mai pozitivă, mai preocupată de atac, iar în minutul 76, Bedea a șutat de la 20 de metri, pe centrul porții, iar Cotolan a bâlbâit balonul și a acordat corner. Din lovitura de colț rezultată, Ghinescu a centrat pentru lovitura de cap din apropiere a lui Ignea, trimisă însă alături. Singura zvâcnire ofensivă a oaspeților din partea secundă a venit în minutul 84, atunci când Lică a centrat de pe dreapta, dar Nsiah, rămas pe picioare, nu a putut direcționa lovitura de cap, mingea trecând alături. Până la fluierul final, timișorenii au scuturat plasa, în prelungiri, prin Coadă, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

S-a încheiat 1-1, iar alb-violeții încheie șirul negativ din campionat. De notat însă că la jocul de astăzi au lipsit Mera – suspendat, Poparadu – accidentat, Bilia – neinclus în lot din rațiuni tactice și Scutaru – cu probleme medicale declanșate ieri seară.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Jurj, Coadă, Nicolescu, Cherecheș – Ignea, Vidrăsan (74, Lazea) – Schieb (84, Miholca), Bozian (71, Ghinescu), Bedea – Plămadă
Pandurii Târgu Jiu (antrenor Adrian Bogoi): M. Cotolan – Brînzan (cpt.) (13, Drac), Ciobanu, Konate, Vasilescu – Skoric, Cenaj – Tudoran (60, Lică), Vodă, Pîrvulescu (81, Blejdea) – Nsiah