Politehnica Timișoara a pierdut cu 2-0 meciul susținut astăzi, pe terenul uneia dintre revelațiile actualului sezon de ligă secundă, Academica Clinceni. Un rezultat firesc, dacă ținem cont de forma celor două grupări din ultimele săptămâni, dar și de absențele importante din lotul pregătit de Cosmin Petruescu.

Au lipsit jucători cu experiență din formula de start a timișorenilor: Ignea a fost suspendat pentru cumul de cartonașe galbene, Scutaru și Poparadu nu au efectuat deplasarea din motive medicale, iar în locul lui Bilia a fost preferat, în banda dreaptă, internaționalul de juniori Călin Jurj, care a debutat cu această ocazie în tricoul Politehnicii.

Academica a dominat teritorial în prima repriză, iar în minutul 25 a deschis scorul, după un corner executat de pe stânga de Olariu până la căpitanul Răzvan Patriche, care a preluat la 15 metri și l-a învins pe Murariu cu un șut plasat. Până la pauză, ambele combatante și-au mai trecut în cont câte o situație. Alb-violeții în minutul 37, prin Velici, care a șutat de la marginea careului, însă Vâlceanu a reușit să respingă cu un efort considerabil. Apoi în minutul 43, la un corner executat de Barbu, balonul a ajuns din nou la Patriche, însă reluarea acestuia a trecut peste transversală.

Jocul de construcție al Politehnicii s-a legat greu și în repriza secundă, aparițiile periculoase în preajma careului ilfovean fiind rare. Pe acest fond, Academica și-a dublat avantajul, în minutul 63, atunci când Bogdan Barbu a transformat un penalti obținut de Nicola, după un contact în suprafața de pedeapsă cu Mera. Pe final, Politehnica a avut două șanse de a se apropia pe tabelă, însă nefructificate. În minutul 82, Velici a executat, fără prea mare forță, o lovitură liberă de la 25 de metri, însă Vâlceanu a reținut fără probleme. Apoi, în minutul 85, Lazea a preluat spectaculos și a șutat din vole, reușind să-l remarce din nou pe goalkeeperul formației ilfovene.

S-a încheiat 2-0 pentru Academica, formație care își consolidează a doua poziție în clasament, promovabilă direct. Politehnica rămâne, deocamdată, pe locul 11, cu 20 de puncte în cont, și așteaptă replica unei alte formații din Ilfov, Sportul Snagov, care închide podiumul. Partida va avea loc luni, 12 noiembrie, de la ora 18.00, pe stadionul „Dan Păltinișanu”.

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Achim, Răuță, Patriche (cpt.), Dobrescu – V. Olariu (78, Șandru), B. Barbu – Gliga (58, Nicola), R. Ion, Horșia – A. Șut (69, C. Gheorghe)
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Jurj (81, C. Popescu), Mera (cpt.), Nicolescu, Cojocaru – Vidrăsan, Lazea – Bedea, Bozian (60, Plămadă), Miholca (60, Schieb) – Velici