Politehnica Timișoara a disputat, ieri după-amiază, un meci de verificare în compania echipei Centrului Național de Pregătire din Timișoara. În testul de pe „Știința”, Cosmin Petruescu i-a văzut la lucru pe jucătorii care nu au evoluat sau au prins minute mai puține în confruntarea de duminica trecută, cu Chindia Târgoviște. Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, trei dintre goluri fiind consemnate în ultimele zece minute ale întâlnirii.

Politehnica a deschis scorul în minutul 12, atunci când Ignea i-a centrat de pe dreapta lui Romeo Bănică, acesta din urmă a preluat și a șutat plasat, în dreapta portarului Matenciuc. CNP a reușit egalarea în minutul 80, atunci când Trip a înscris cu un șut din interiorul careului. Tinerii pregătiți de Cristian Petcu și ex-polistul Ionuț Vucea au preluat conducerea în minutul 85, printr-o execuție frumoasă a lui Alexandru Rusu, care a marcat cu un șut de la 14 metri, sub transversală. Politehnica a egalat în prelungiri, prin Adrian Bedea, care a primit o minge în lateral dreapta și a șutat elegant, în colțul lung.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Borbei – Bedea, Szasz, Coadă, Cojocaru – Ignea, Lazea, Bîte – Ghinescu, Bănică, Miholca. Au mai intrat D. Munteanu – Gașpar, Rus.
CNP Timișoara (antrenor Cristian Petcu): Matenciuc – Mițuică, Coroiu, Stoianovici, Popa – Gâdea, Pop, Jurj, Trip – Pițigoi, Șimăndan. Au mai intrat Pădure – Rusu, Bănceanu, Lazăr, Cine, Kecskes, Goța.

„În primul rând, aș vrea să îi mulțumesc profesorului Cristi Petcu, deoarece a acceptat acest joc pe ultima sută de metri. Chiar îmi doream foarte mult ca toți jucătorii să aibă un ritm competițional, să aibă cât mai multe minute. E foarte important, pentru că în momentul în care se apelează la serviciile lor, ei trebuie să aibă un ritm cât de cât apropiat de cel competițional. Continuăm seria jocurilor de verificare, iar acesta cu CNP cred că a fost foarte util. Începem să ne facem o imagine în ceea ce privește fiecare jucător în parte. Mi-aș dori ca și în următoarea perioadă, cel puțin până intrăm în plin campionat, să mai facem câteva meciuri de pregătire. E clar că la meciurile oficiale nu pot juca decât 11 jucători, plus maximum trei de pe bancă, astfel încât cei care nu prind minute în campionat trebuie să aibă ritm de joc. Sperăm să nu apară accidentări, să avem jucători disponibili, pentru a organiza în continuare astfel de jocuri-școală”, a declarat la final antrenorul Cosmin Petruescu.

A fost testat Dalin Munteanu

În repriza a doua, buturile poliste au fost apărate de Dalin Munteanu. E vorba despre un portar în vârstă de 20 de ani, care are deja experiența ligii secunde, după ce în sezonul trecut a bifat șase jocuri în campionat pentru concitadina Ripensia. El s-a accidentat însă grav în luna martie, la jocul de pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila, când a suferit o ruptură de ligamente încrucișate.

„Este un băiat pe care îl cunosc destul de bine din Liga a III-a. El vine după o perioadă destul de ingrată, a fost accidentat, operat, iar acum a terminat perioada de recuperare. Se antrenează de două săptămâni cu noi. Rămâne să vedem în perioada următoare dacă din punct de vedere medical, în primul rând, este apt. Mai apoi putem discuta despre el din punct de vedere sportiv”, a declarat Petruescu.

Ca posibilă soluție pentru al treilea goalkeeper, Dalin Munteanu se încadrează în profilul dorit de Cosmin Petruescu, fiind jucător U21. Născut la Orșova, la 6 iunie 1997, a evoluat pe perioada junioratului la CSS Drobeta și Chelsea București. În ultimii ani, a apărat poarta echipelor Sporting Roșiori, Național Sebiș și Ripensia Timișoara.

Politehnica Timișoara se pregătește de prima deplasare din actuala ediție a ligii secunde. Sâmbătă, de la ora 11:00, alb-violeții vor evolua la Petroșani, în compania nou-promovatei în Liga a II-a, ACS Energeticianul (fostă Șirineasa).