În etapa a V-a a Ligii I, Politehnica Timișoara a primit pe Stadionul Știința vizita echipei Heniu Prundu Bârgăului, una din echipele neînvinse în acest sezon. După un nou meci cu erori colective și individuale, Poli pierde încă trei puncte și rămâne cu două victorii în acest sezon.

Scorul putea fi deschis de oaspete din primele secunde ale meciului, însă Teodora Meluță a scos balonul de pe linia porții. Andreea Laiu a deschis scorul în minutul 32 după o acțiune începută la mijlocul terenului, trecând de defensiva noastră și șutând din interiorul careului. Șase minute mai târziu, Genoveva Roșie a egalat după ce Melisa Șodinca i-a așezat balonul centrat de Florentina Ancăș, stabilind astfel scorul la pauză, 1-1. În ultimele secunde ale reprizei, managerul Mirel Albon a fost eliminat de către arbitrul partidei în urma a două cartonașe galbene primite pentru proteste.

Heniu a reușit să treacă din nou în avantaj la scurt timp după revenirea de la cabine prin lovitura perfectă de cap a Claudiei Chiper, după o centrare a Andreei Laiu. Deși s-a apropiat de poarta adversă, Politehnica nu a reușit să creeze cu adevărat pericol. Aceeași Laiu centrează în minutul 62 pentru golul de 3-1 marcat de Natalia Crețoiu, urmând ca pe finalul meciului Edvina Ciontoș să stabilească scorul final de 4-1 cu un șut de la mare distanță.

În urma acestui rezultat, Politehnica Timișoara se află pe locul șapte în clasamentul Ligii 1, având două victorii, și se află la egalitate cu Piroș Security Arad (locul șase) și Ladies Târgu Mureș (locul opt). Acum urmează o pauză competițională datorată acțiunilor loturilor naționale, Liga 1 reluându-se pe 31 octombrie cu meciul de acasă cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc.

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu,  22. Nicol Dincă-Vuia, 15. Denisa Hațegan, 5. Teodora Meluță (cpt.), 6. Denisa Heisu, 4. Cristina Codrescu (10. Nikoleta Kurja 68′), 24. Cristina Sucilă, 27. Genoveva Roșie (2. Anca Dobai 86′), 7. Florentina Ancăș (11. Larisa Grigore 86′), 14. Anda Jivan (20. Roxana Dovîncescu 55′), 23. Melisa Șodinca (13. Adina Rognean 55′). Antrenor: Mirel Albon.

Rezerve neutilizate: 12. Rebeca Pavel, 25. Maria Ceaușu

Heniu Prundu Bârgăului: 31. Margarita Panova, 7. Lenuța Ștef (13. Daniela Mateș 78′), 2. Andreea Corduneanu (23. Mirabela Ristache 75′), 26. Anamaria Stanciu, 5. Edvina Ciontoș, 8. Mădălina Boroș (11. Alexandra Hornea 60′), 21. Beata Ambruș, 17. Nicoleta Deca, 10. Andreea Laiu (16. Larisa Sîrbovan 78′), 24. Claudia Chiper (80. Mihaela Merlan 60′), 77. Natalia Crețoiu. Antrenor: Călin Svoboda.

Rezerve neutilizate: 3. Gabriela Oniga, 14. Mihaela Purcil, 12. Daniela Mureșan.