După o pauză de două săptămâni, în etapa a doua a Ligii I Politehnica Timișoara a jucat în deplasare cu ACS Târgu Mureș. Chiar dacă nu au făcut cel mai bun joc, fetele în ghete se întorc acasă cu cele trei puncte.

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut Biancăi Ienovan, care a șutat pe lângă poarta goală. După alte câteva ocazii ratate prin Cristina Sucilă sau Clara Roșu, Ienovan împinge în plasă balonul centrat de Anda Jivan de pe partea dreaptă, deschizând scorul în minutul 31. Până la finalul primei reprize Jivan a ratat o ocazie mare, balonul șutat de ea ștergând bara transversală.

Cu un joc mult mai bun decât în prima repriză, Poli a presat continuu poarta adversă, fără să marcheze însă până spre final de meci. În minutul 72 Ienovan pătrunde în careu și centrează de pe partea stângă, Nikolina Caković șutează în portar, iar Anda Jivan reia în poarta goală. Intrată pe parcurs, Larisa Grigore ratează o ocazie mare încercând un lob, însă portarul reușește în doi timpi să rețină balonul. În minutul 83, Cristina Sucilă stabilește scorul final de 3-0 al meciului cu un șut superb direct în vinclu.

„A fost un meci mai dificil decât ne așteptam. Nu am făcut o primă repriză prea reușită, dar în cea de-a doua jocul nostru a fost mult mai coerent și consistent, astfel încât nu am mai avut emoții privind victoria. Vom analiza jocul și ne vom pregăti astfel încât în meciurile următoare să jucăm mai bine. Sperăm să recuperăm jucătoarele accidentate și atunci cu siguranță jocul nostru va fi la un nivel mai ridicat” a declarat managerul Mirel Albon.

În etapa următoare a Ligii I, Politehnica Timișoara primește pe Stadionul Știința vizita echipei Fotbal Feminin Baia Mare, meci programat pentru sâmbătă, 17 septembrie.

ACS Târgu Mureș 1898: 12. Mădălina Grecu – 77. Lenuța Ștef, 11. Lucia Meleaca (9. Carina Doiban), 15. Márta Dávid (18. Szilvia Szilveszter), 6. Judit Biró, 5. Antonia Csoka (7. Timea Tamás), 25. Szidonia Adrián, 8. Daniela Mateș, 2. Anastasia Cernuțiu, 10. Kincső Székely (cpt.), 4. Timea Krall

Rezerve neutilizate: 1. Krisztina Menyhárt, 3. Nicolina Pîrgaru

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu – 7. Florentina Ancăș, 4. Cristina Codrescu (cpt.) (18. Bianca Corsei), 22. Nicol Dincă-Vuia, 3. Araujo dos Anjos Rodrigues Emilin Taissa (28. Antonia Bratu), 24. Cristina Sucilă, 10. Nikoleta Kurja (9. Nikolina Caković), 26. Roxana Mirea, 14. Anda Jivan (11. Larisa Grigore), 16. Bianca Ienovan, 8. Clara Roșu.

Rezervă neutilizată: Sara Câmpean