În ultimul meci acasă din acest an, Politehnica Timișoara a învins cu scorul de 4-0 echipa CSM Alexandria, înregistrând victorii pe linie pe teren propriu.

Meciul a fost controlat de Politehnica, echipa oaspete neajungând la poarta apărată de Cosmina Roșu, însă nu s-a creat cu adevărat pericol nici la cea apărată de Andreea Pencea. După câteva faze irosite de jucătoarele lui Mirel Albon, deschiderea scorului a venit abia spre final de repriză, când Florentina Ancăș a șutat din prima spre poartă din afara careului, lobând portarul advers.

Politehnica a atacat și în partea a doua, însă golurile s-au lăsat așteptate din nou. Abia în minutul 72 Clara Roșu marchează din interiorul careului din pasa Andei Jivan, după o fază creată la 16 metri cu Cristina Sucilă. În minutul 77, Teodora Meluță transformă o lovitură de pedeapsă după un henț în careu al Cristinei Tudorache. Aceeași Tudorache marchează în poarta proprie în minutul 87, stabilind scorul final de 4-0.

Politehnica Timișoara continuă ca lider al clasamentului cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, având 30 de puncte, urmată de FC Universitatea Cluj cu 27 și Carmen București cu 24 de puncte, cea din urmă având deja disputate toate partidele.

În ultima etapă, Politehnica va juca în deplasare cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, meci programat în data de 4 decembrie, de la ora 11:00.

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu – 5. Teodora Meluță, 28. Antonia Bratu, 4. Cristina Codrescu, 7. Florentina Ancăș, 24. Cristina Sucilă, 10. Nikoleta Kurja (3. Emilin Araujo dos Anjos Rodrigues 65′), 26. Roxana Mirea (20. Alexandra Boboc 81′), 14. Anda Jivan (19. Andreea Șepețan 81′), 16. Bianca Ienovan (8. Clara Roșu 46′), 9. Nikoleta Cakovic (27. Genoveva Roșie 65′).

Rezerve neutilizate: 1. Sara Câmpean, 11. Larisa Grigore, 21. Rianna Fratuțescu

CSM Alexandria: 1. Andreea Pencea – 18. Gabriela Rizea, 7. Cristina Tudorache, 15. Oana Dumitrache, 17. Elena Frîncu, 3. Valentina Petre, 8. Iustina Rezeanu, 6. Claudia Pană, 14. Mădălina Zanfir, 11. Mihaela Radu (9. Denisa Preda 72′), 5. Roxana Șerban.

Rezerve neutilizate: 4. Ana-Maria Boldeiu